CORONA HABERLERİ

COVID-19 VEYA CORONAVIRUS NEDİR?

Corona virüsler (lat. Coronaviridae) bir virüs ailesidir. İnsanları ve hayvanları etkileyen iki alt aileye birleştirilen 40 tip RNA içeren virüs vardır. Aşağıda insanları etkileyen türleri görebilirsiniz:

 • HCoV-229E,
 • HCoV-NL63,
 • HCoV-OC43,
 • HCoV-HKU1,
 • SARS-CoV,
 • MERS-CoV,
 • SARS-CoV-2 or COVID-19.

Coronavirüslerin kendileri ölümlerin tek nedeni değildir; ancak, zatürree oluşumuna sebep oluyorlar. Koronavirüsün bağışıklığını zayıflattıktan sonra, bakteri ve mantarlar kişiyi öldürür.

COVID-19, Aralık 2019’da Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıktı. COVID-19 ilk olarak 4512 kişinin ölümüne ve 83756 hastalık vakasına neden olarak Çin’i etkiledi. Çin’den sonra, koronavirüs dünyanın geri kalanına yayıldı.

Birkaç ay içinde, vaka sayısı 2 milyonu ve toplam kayıp 145 bin kişiyi aştı. Bu nedenle, virüsün çok hızlı yayıldığı sonucuna varabiliriz. Bu, bazı ülkeleri karantinaya götürdü.

Yeni koronavirüsün çok hızlı yayılmasının nedeni enfekte olma yoludur. Olası bulaşma mekanizmaları havadaki damlacıklar ve toz, fekal-oral ve enfekte kişiyle temastır. Virüs genellikle kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında damlacıklarla yayılır. Bununla birlikte, bir kişi bir yüzeye veya objeye dokundunktan ve sonra ağızlarına, burnuna veya gözlerine dokunduğu koronavirüsü alır.  Koronavirüs, birçok insanı enfekte edecek kadar uzun bir ömre sahiptir. Araştırmalara göre, virüs kağıtta 3 saat, 2 gün boyunca tahtalarda ve giysi kumaşında yaşıyor. Cam ve kağıt paradan kaybolmak 4 gün, paslanmaz çelik ve plastik için yaklaşık 7 gün sürer.

Kendinizi ve ailenizi korumak için önemli olan birkaç kural vardır.

 1. Ellerinizi 20 saniye boyunca sabunla sık sık yıkayın.
 2. Soğuk algınlığı semptomları olan kişiden 3-4 adım uzakta durun.
 3. Ortamınızı sık sık havalandırın.
 4. Çamaşırlarınızı 60-90 ° C’de yıkayın.
 5. Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu tek kullanımlık mendillerle örtün, mendil yoksa dirseğin içini kullanın.
 6. Kapı kolları, armatürler, lavabolar gibi yüzeyleri her gün su ve deterjanla temizleyin.
 7. El sıkışma, sarılma gibi yakın temastan kaçının.
 8. Soğuk algınlığı semptomlarınız varsa, yaşlı ve kronik hastalarla temas etmeyin, maske takmadan dışarı çıkmayın.
 9. Gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza ellerinizle dokunmayın.
 10. Kişisel eşyalarınızı (havlu gibi günlük eşyalar) paylaşmayın.
 11. Bol sıvı tüketin, dengeli beslenin, uyku düzeninize dikkat edin.

Benzer Haberler